Mistrzowie

Wielki Mistrz Yip Man

Mistrz Yip Man wing tsun

Wielki Mistrz Yip Man

Wielki Mistrz Yip Man (ur. 1893 r.) pochodził z Fatshan. Od dziecka interesował się sztukami walki. Wing Tsun Kung fu poznawał z przekazu Chan Wah Shuna, pierwszego ucznia Leung Tinga. Po śmierci mistrza, zaczął się uczyć u jego ucznia – Ng Chu So.

Już w tedy dał się poznać jako niepokonany w walce, wybitny znawca Wing Tsun. W wieku 15 lat zamieszkał w Hong Kongu. Tam przez 4 lata rozwijał swoje umiejętności pod opieką Leung Bika (syna Leung Jana).

Przez 23 lata, od 1914 do 1937 r., pracował w armii i policji. Od 1941 r. nauczał Wing Tsun, a treningi odbywały się w jednej z przędzalni w Hong Kongu. Po pięciu latach Yip Man musiał zamknąć szkołę. Do nauczania wrócił w 1950 r., miał wówczas 57 lat. Pierwsza oficjalna szkoła mieściła się przy Związku Zawodowym Pracowników Restauracji w Hong Kongu. Zaczynał z ośmioma uczniami, ale z czasem adeptów Wing Tsun zaczęło przybywać.

W wieku 72 lat wielki mistrz zdecydował o przejściu na emeryturę, a swój czas poświęcał już tylko kilku uczniom podczas prywatnych treningów „za zamkniętymi drzwiami”. Jednym z wybranych był Leung Ting. Przed śmiercią Wielkiego Mistrza Yip Mana zapytał go, kto zostanie spadkobiercą całego systemu Wing Tsun. Mistrz miał odpowiedzieć, że będzie to osoba posiadająca najwięcej uczniów ze znaczącymi rezultatami (Roots & Branches of Wing Tsun rok 2000).

Wielki mistrz zmarł 2 grudnia 1972 r. w wieku 79 lat w swoim mieszkaniu przy ulicy Tong Choi.

Jego ciekawą i burzliwą historię życia przedstawiają filmy „Ip Man”, Ip Man 2” oraz „Ip Man 3″ z Donnie Yenn’em w roli głównej.

Grandmaster Si-Jo Leung Ting (11. st. mistrzowski)

Sijo Leung Ting kung fu

Si-Jo Leung Ting

Leung Ting trenował Wing Tsun od 13 roku życia. Początkowo uczył się technik od swoich wujków – Cheng Fooka i Cheng Paka, braci matki, którzy uczęszczali do szkoły prowadzonej przez Yip Mana. Gdy miał 18 lat pomagał im w prowadzeniu ich własnego klubu Kung fu. Leung Ting był ostatnim uczniem wielkiego mistrza Yip Mana, tzw. „uczniem za zamkniętymi drzwiami”. Jako jedyny poznał najbardziej zaawansowane techniki Wing Tsun, zmodyfikowane tak, aby były jak najbardziej skuteczne.

Jego Wing Tsun różni się więc od podobnych stylów nauczanych w latach 50. Co więcej, Sijo Leung Ting przyjął nową pisownię nazwy swojej szkoły – Wing Tsun zamiast Wing Chun. Odróżnił w ten sposób swój przekaz od przekazów pozostałych uczniów Yip Mana.

W 1967 r. założył Leung Ting Gym w Hongkongu – kwaterę główną powołanego w 1972 r. International Wing Tsun Association. Za swój cel mistrz obrał propagowanie stylu w Europie. Już w latach 80. sprawił, że Wing Tsun był najbardziej popularnym stylem Kung fu na Starym Kontynencie.

Wing Tsun wiele zawdzięcza Sijo. To on wraz z mistrzem Yip Manem dopracował program nauczania tak, aby mógł być z łatwością zastosowany w większych grupach. Było to o tyle istotne, że w ciągu swojej wielowiekowej historii system ten był przekazywany tylko z mistrza na ucznia – w tej postaci nie mógłby być nauczany w szkołach.

Program uwzględnia kolejne etapy rozwoju ucznia i zawiera wskazówki, którymi posługują się wszyscy instruktorzy Wing Tsun.

Sijo jest wielkim propagatorem Wing Tsun. Dzięki niemu o tej sztuce walki usłyszeli ludzie na całym świecie. Ma na swoim koncie ponad 50 publikacji na temat Wing Tsun i innych styli. Są wśród nich zarówno książki o historii sztuk walki, jak i podręczniki. W Polsce dostępne są dwie, poświęcone podstawowym formom Wing Tsun: „Siu Nim Tau” oraz „Chum Kiu”.

Grandmaster Si-Kung Norbert Máday (9. st. mistrzowski)

grandmaster sikung norbert maday

Si-Kung Norbert Maday i Si-Jo Leung Ting

Norbert Máday trenuje Wing Tsun Kung fu od 14 roku życia. Nauki pobierał u Sifu Slavko Truntica z Jugosławii, który w latach 70. jako pierwszy podjął kontakty z Sijo, a następnie stworzył pierwsze stowarzyszenie Wing Tsun Kung fu na terenie byłego bloku wschodniego.

W 1989 r. Norbert Máday, mając już 1. stopień mistrzowski, wziął udział w pierwszym seminarium na Węgrzech. Tam też poznał Sijo Leung Tinga, który zaprosił go na prywatne lekcje. Tym samym Norbert Maday został prywatnym uczniem Sijo.

Sijo każdego roku odwiedza siedzibę Wschodnioeuropejskiego Stowarzyszenia Wing Tsun (E.E.W.T.O.) w węgierskim Kesckemet. Jest ona centralą dla ponad 100 instruktorów z Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Ukrainy i Węgier. Seminaria z udziałem Sijo raz na rok odbywają się również w Polsce.

Si-Fu Jarosław Buć (5. st. mistrzowski)

Sifu Jarosław Buć wing tsun kung fu

Si-Fu Jarosław Buć

Sztuki walki trenuje od 1995 r. Naukę Wing Chun Kung fu rozpoczął w 2001 r. Rok później szkoła, do której uczęszczał została zamknięta. Sifu trenował również boks, kickboxing oraz jeet kune do, wrócił jednak do Wing Tsun, tym razem wybierając sztukę walki z przekazu Leung Tinga. W 2007 r. otworzył działającą do dziś szkołę na Ursynowie w Warszawie. Kolejne sekcje Wing Tsun utworzył także w Lublinie i Łodzi.

Regularnie prowadzi treningi, a raz na miesiąc bierze udział w zaawansowanych treningach instruktorskich Sikunga Norberta Mádaya (9. st. mistrzowski).

Jest absolwentem Wydziału Nauk o Żywności SGGW w Warszawie.

 

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ

>>> Sprawdź jak spotkać się z mistrzami 

>>> Poznaj stopnie zaawansowania w Wing Tsun Kung fu

>>> Wing Tsun Kung fu powstał ponad 350 lat temu w klasztorze Shaolin. Poznaj tę fascynującą historię

ZAPISZ SIĘ NA ZAJĘCIA

ZAJĘCIA PROWADZI
kung fu wing tsun bemowo bielany warszawa Si-Mei Aleksandra Karp (5. stopień mistrzowski IWTA, E.E.W.T.O.)
DZIEJE WING TSUN
kung fu historia wing tsun warszawa bemowo ip man Historia Wing Tsun od pięciu mistrzów z klasztoru Shaolin po Wielkiego Mistrza Yip Mana i jego uczniów
SZKOLIMY SŁUŻBY MUNDUROWE
kung fu wojsko policja wing tsun warszawa Istnieje specjalny program treningowy skierowany do żołnierzy, jednostek i skutecznych technik samoobrony pracowników straży miejskiej i służb ochrony pogranicza
SZTUKA WALKI DLA KOBIET
kung fu dla kobiet sztuki walki wing tsun W Wing Tsun Kung Fu siła przeciwnika jest wykorzystywana przeciwko niemu samemu
NALEŻYMY DO
kung fu sztuki walki wing tsun warszawa stowarzyszenie