Najczęściej zadawane pytania

Co daje trenowanie Wing Tsun Kung fu?

Jeśli szukasz sztuki walki, która kładzie nacisk na skuteczną samoobronę – Wing Tsun Kung fu może okazać się dobrym wyborem. Jednak oprócz technik walki ta sztuka walki posiada bogatą i ciekawą filozofię. Osoby trenujące Wing Tsun często określają ją jako sztukę walki na całe życie. Na treningach doskonalisz nie tylko techniki samoobrony, ale również charakter. Przychodząc na pierwsze zajęcia udowadniasz nie tylko otoczeniu, ale przede wszystkim samemu sobie, że pokonałeś pierwszą największą słabość – lenistwo. Wytrwałość w praktykowaniu Wing Tsun pozwala rozwinąć wiele pozytywnych cech – m.in. cierpliwość, koncentrację, konsekwencję. Po pewnym czasie możesz zauważyć owoce swojej pracy, nie tylko w technikach walki, ale również w życiu osobistym i zawodowym.

Czy nie jestem za stary, aby trenować Wing Tsun Kung fu?

Wiele osób ma obawy związane z wiekiem. Wynika to głównie ze stereotypu młodych chłopców wstępujących do klasztorów, aby trenować kung fu. Obecnie każdy może trenować Wing Tsun. Oczywiście im wcześniej zaczniemy – tym lepiej, jednak wiek rozpoczęcia treningów nie jest jedynym wyznacznikiem tego, ile jesteśmy w stanie osiągnąć w tej sztuce walki. Wing Tsun skupia się na umiejętnościach technicznych przy okazji rozwijając naszą kondycję. Dzieci, które w naszych szkołach trenują poznają techniki w formie zabawy. Jednak dorosłym łatwiej je zrozumieć, a potem świadomie zastosować.

Wing Tsun warszawa sztuka walki

Wing Tsun skupia się na umiejętnościach technicznych przy okazji rozwijając kondycję

Jak długo trzeba ćwiczyć Wing Tsun, żeby móc skutecznie się obronić?

Każdy rozwija się w swoim tempie, wynika to, m.in. z różnego zrozumienia technik i podejścia do treningu. Swoboda posługiwania się technikami Wing Tsun nie jest mierzona w miesiącach czy latach, ale w jednostkach, jaką jest człowiek i jego samozaparcie. Leniwy uczeń może ćwiczyć dziesięć lat i nic nie osiągnie. Inny, który ćwiczy o połowę krócej, ale jest systematyczny i cierpliwy może prezentować dużo wyższy poziom techniczny. Wbrew pozorom, talent odgrywa drugorzędną rolę. Ważniejsza jest praca nad samym sobą oraz chęć zrozumienia technik. Tyczy się to nie tylko uczniów, ale również i mistrzów.

Czym jest Wing Tsun Kung fu?

Wing Tsun Kung fu (czyt. wing czun) to chińska sztuka walki stworzona ponad 300 lat temu przez mniszkę z klasztoru Shaolin. System ten wyróżnia prostota oraz jednoczesność ataku i obrony. W odróżnieniu od innych stylów kung fu naśladujących zachowania zwierząt w Wing Tsun Kung fu nie ma zamaszystych ruchów ani akrobatycznych pozycji. Dzięki zrozumieniu zasad działania ludzkiego ciała oraz wykorzystaniu praw fizyki Wing Tsun Kung-fu pozwala wykorzystać siłę atakującego przeciw niemu samemu.

Co oznacza nazwa Wing Tsun Kung fu?

Słowa „Wing Tsun” w dosłownym tłumaczeniu z chińskiego oznaczają „Piękną Wiosnę”. Według legendy tę sztukę walki stworzyła mniszka Ng Mui z klasztoru Shaolin. Wiedzę na jej temat przekazała innej kobiecie, o imieniu Yim Wing Tsun. Od tamtej pory ta bezimienna wówczas sztuka walki zyskała swoją nazwę, czyli Wing Tsun.

Jak fakt, że Wing Tsun Kung fu stworzyła kobieta wpłynął na jego wyjątkowość?

Drobna Chinka stając do pojedynku z silnym mężczyzną nie mogła łudzić się, że siła jej mięśni pozwoli na wyjście bez opresji z sytuacji zagrożenia. Dlatego koncepcja Wing Tsun była tworzona z takim właśnie założeniem, aby kobieta, omijając siłę swojego przeciwnika oraz stosując szybkie ciosy we wrażliwe punkty, miała realną szansę obronić się. W Wing Tsun Kung fu koncentrujemy się przede wszystkim na wypracowaniu, tzw. miękkiej energii oraz błyskawicznego refleksu. Ten ostatni trenujemy wykonując ćwiczenia chi-sau, gdzie refleks oka, który działa z opóźnieniem, jest drugorzędny w stosunku do refleksu czucia. Pozwala on, po nabraniu kontaktu z przeciwnikiem, automatycznie zareagować odpowiednią techniką.

Czym różni się Wing Tsun w porównaniu z innymi stylami kung fu?

Wing Tsun Kung fu w odróżnieniu do większości stylów kung fu takich jak np. styl modliszki, białego żurawia, małpy, tygrysa czy żmii, nie naśladuje ruchów zwierząt. Jest w pełni oparty na biomechanice ciała człowieka. Nie zawiera również zamaszystych ruchów, ani nie wymaga od praktykującego talentów akrobatycznych. Styl ten został stworzony z jedną myślą – skuteczna samoobrona. Zawiera krótkie ruchy, skupia się na rozwijaniu refleksu, który odgrywa ogromną rolę – zwłaszcza w walce w krótkim dystansie.

sztuka walki dla kobiet samoobrona kung fu

Aby Wing Tsun Kung fu było skuteczne w rękach kobiety, musi ona spełniać jeden niezbędny warunek – systematycznie ćwiczyć

Czy w Wing Tsun Kung fu możliwa jest obrona się przed silniejszym przeciwnikiem?

Ta sztuka walki według legendy została stworzona przez kobietę, tak więc w swoim założeniu miała ona dawać szansę słabszemu obronić się przed dużo silniejszym przeciwnikiem. Drobna Chinka, stając do pojedynku z silnym mężczyzną nie mogła się łudzić, że siła jej mięśni pozwoli na wyjście bez opresji z sytuacji zagrożenia. Dlatego koncepcja Wing Tsun Kung fu była tworzona z takim właśnie założeniem, aby kobieta, omijając siłę swojego przeciwnika oraz stosując szybkie ciosy we wrażliwe punkty, miała realną szansę się obronić. W Wing Tsun Kung fu koncentrujemy się przede wszystkim na wypracowaniu, tzw. miękkiej energii oraz błyskawicznego refleksu. Ten ostatni trenujemy wykonując ćwiczenia chi-sau, gdzie refleks oka, który działa z opóźnieniem, jest drugorzędny w stosunku do refleksu czucia. Pozwala on, po nabraniu kontaktu z przeciwnikiem, automatycznie zareagować odpowiednią techniką.

Czy Wing Tsun to kung fu dla kobiet?

Jest to jedyna sztuka walki stworzona przez kobietę, została więc skonstruowana z myślą o kobiecych potrzebach w zakresie samoobrony. To jeden z niewielu stylów walki, które pozwalają kobietom nabyć umiejętności dające realne szanse w konfrontacji z większym i silniejszym napastnikiem. Według koncepcji Wing Tsun Kung fu kobieta nie powinna konfrontować się siłowo ze swoim napastnikiem, ale ominąć jego siłę oraz za pomocą szybkich i precyzyjnych ruchów uderzać w najbardziej wrażliwe punkty, takie jak gardło czy nos.
Aby Wing Tsun Kung fu było skuteczne w rękach kobiety, musi ona spełniać jeden niezbędny warunek – systematycznie ćwiczyć. Wing Tsun to nie kurs samoobrony trwający tydzień lub dwa. Takie zajęcia dają złudne przekonanie o własnych umiejętnościach, a to może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jednak mimo wszystko to zwykle mężczyźni interesują się sztukami walki, rozpoczynając swój trening, np. pod wpływem takich postaci jak Bruce Lee czy Jackie Chan. Warto jednak zauważyć, że od kilku lat systematycznie zwiększa się liczba kobiet zainteresowanych Wing Tsun Kung fu. W szkołach w Warszawie, Łodzi i Lublinie jedną trzecią osób na treningach stanowią kobiety. Część z nich to uczennice na bardzo wysokim poziomie technicznym. Dziewczyny, które rezygnują z treningu, nie robią tego zwykle, bo nie dają sobie rady, ale zwyczajnie poddają się, zanim cokolwiek osiągną. Rada dla kobiet – bądźcie bardziej cierpliwe i dajcie sobie czas.

Czy można ćwiczyć Wing Tsun Kung fu na treningach indywidualnych?

Mistrzowie udzielają swoim uczniom tzw. lekcji prywatnych, jednak taka osoba musi wcześniej poznać podstawy systemu na treningu w grupie. Podczas lekcji indywidualnych uczniowie oprócz zaawansowanych technik walki uczeń poznaje przede wszystkim materiał z zakresu chi-sau, czyli lepkich rąk.

Czy w Wing Tsun Kung fu używamy broni? Jeśli tak, to jakiego rodzaju?

Mamy dwie bronie. Długi kij zwany po chińsku Look Dim Boon Kwun oraz miecze motylkowe Bart Cham Dao, które zamykają cały system Wing Tsun Kung fu.

Kto może ćwiczyć Wing Tsun Kung fu?

Prawie każdy. Przyjmujemy uczniów od 7 do 70 roku życia. Przychodząc na swój pierwszy trening nie należy zbytnio przejmować się kondycją fizyczną, bo ta przychodzi z czasem. Początkujący uczniowie wykonują ćwiczenia, którym są w stanie sprostać. Jedynym, ale jednocześnie najgroźniejszym przeciwwskazaniem jest lenistwo i brak konsekwencji w działaniu. Na szczęście trening Wing Tsun Kung fu wielu osobom pozwala walczyć z takimi „przeciwnościami”.

Skąd pochodzi Wing Tsun Kung fu?

Ta sztuka walki powstała w klasztorze Shaolin. Stworzyło ją pięciu mnichów specjalizujących się w różnych stylach kung fu. Obrali sobie za cel opracowanie jednego systemu, pozwalającego pokonać przeciwnika w jak najkrótszym czasie, przy jak najmniejszym zużyciu energii. Wśród mistrzów była jedna kobieta, mniszka o imieniu Ng Mui, która przekazała wiedzę na temat tej sztuki walki w ręce innej kobiety – Yim Wing Tsun. Od tego momentu koncepcja kung fu, która do tej pory nie miała nazwy, zyskała imię Wing Tsun. Po polsku oznacza ono „Piękną Wiosnę”. Więcej na temat historii Wing Tsun oraz ogólnie kung fu przeczytasz TUTAJ.

Jakie są poszczególne etapy rozwoju w Wing Tsun Kung fu?

Trening i materiał, jaki poznają uczniowie zależy od stopnia zaawansowania. W grupie początkującej pracują głównie nad pierwszą, podstawową formą o nazwie Siu Nim Tau, która zawiera najważniejsze techniki ręczne. Uczą się zarówno formy, jak i praktycznych zastosowań zawartych w niej ruchów, np. obrony przed próbą duszenia lub chwytem za ręce. Natomiast grupa zaawansowana szlifuje wcześniej poznany materiał oraz dodatkowo pracuje nad technikami nożnymi, które pojawiają się w drugiej formie Chum Kiu. Ponadto, uczy się elementów chi-sau, pozwalającego wypracować refleks czucia. Z kolei grupa mistrzowska skupia się nad technikami samoobrony zaczerpniętymi, m.in. z najbardziej zaawansowanej formy Biu Jee.

Czy w Wing Tsun Kung fu zdobywa się wyższe stopnie?

Etapy nauki są podzielone na stopnie zaawansowania od pierwszego do dwunastego uczniowskiego. Każdy stopień jest poprzedzony egzaminem przed mistrzami na seminariach lub obozach Wing Tsun Kung fu. Po dwunastu stopniach uczeń zdaje egzamin na pierwszy stopień mistrzowski. Tych również jest dwanaście. Najwyższy w Europie – 9. stopnień mistrzowski – posiada Węgier Si-Kung Norbert Maday. Więcej na temat stopni zaawansowania przeczytasz TUTAJ.

Wing Tsun Kung fu ma swoich mistrzów?

Obecnie, najwyższy na świecie, 11. stopień mistrzowski posiada Si-Jo Leung Ting, który co roku przyjeżdża do Polski, aby poprowadzić seminarium. Natomiast w Europie, najwyższy, 9. stopień mistrzowski ma Węgier, Si-Kung Norbert Maday, który raz w miesiącu przyjeżdża do Polski, aby prowadzić treningi instruktorskie. Jest on prezesem Wschodnioeuropejskiego Stowarzyszenia Wing Tsun (EEWTO). Natomiast Polskiemu Stowarzyszeniu Wing Tsun przewodniczy Si-Fu Marek Mikulski – 5. stopień mistrzowski.

Maday Norbert Leung Ting mistrz wing tsun sztuka walki

Si-Kung Maday Norbert i Si-Jo Leung Ting

Czy ćwicząc Wing Tsun Kung fu potrzebuję specjalnego sprzętu treningowego?

Na początkowym etapie nauki, czyli przez pierwsze 3-4 lata jedyny potrzebny sprzęt treningowy w Wing Tsun Kung fu to ochraniacz. Warto też ćwiczyć uderzenia oraz kopnięcia na trzyczęściowym worku powieszonym na ścianie. Jeśli jednak nie mamy takiego sprzętu ochraniacz z powodzeniem może go zastąpić. Pozostałe elementy wyposażenia to bluzka oraz spodnie. Na poziomie mistrzowskim do treningu potrzebny jest drewniany manekin, długi kij oraz miecze motylkowe.

Czy są kursy podczas, których można poznać Wing Tsun Kung fu?

Nie prowadzimy kursów samoobrony Wing Tsun Kung fu trwających tydzień lub miesiąc. Takie zajęcia dają złudne przekonanie o własnych umiejętnościach obronnych, a to może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jedyny sprawdzony model nauki jakiejkolwiek sztuki walki czy też samoobrony to systematyczny trening dający stały kontakt z wykwalifikowanym instruktorem. Każdego ucznia oprócz regularnych treningów w grupie obowiązuje również systematyczna samodzielna praktyka w domu.

Jak zostać instruktorem Wing Tsun Kung fu?

Aby zostać instruktorem Wing Tsun Kung fu trzeba najpierw zostać uczniem. Tylko osoby, które ćwiczą wiele lat, reprezentują wysoki poziom techniczny oraz czują w sobie chęć przekazywania wiedzy mogą zostać instruktorami Wing Tsun Kung fu. Nie prowadzimy skondensowanych kursów instruktorskich.

Czy techniki Wing Tsun Kung fu są skuteczne zmieszane z innymi stylami?

Wing Tsun Kung fu to nie tylko sztuka walki, ale spójna koncepcja składająca się z różnych elementów. Jeden element bez innego nie będzie odpowiednio działać lub będzie mniej skuteczny (np. uderzenie jednocalowe bez odpowiedniej pozycji).

Czy udział w treningu wystarczy czy trzeba też ćwiczyć w domu?

Jeśli chcesz uzyskać biegłość w posługiwaniu się technikami Wing Tsun Kung fu niezbędny jest systematyczny trening pod okiem instruktora. Jednak bez ponownego samodzielnego przeanalizowania nowego materiału oraz wypracowania go w domu nie przyswoisz technik na tyle dobrze, aby były odruchowe. Cześć z technik oczywiście najlepiej wypracować z partnerem, ale są ćwiczenia, do których nie jest on potrzebny. Systematyczny trening w domu pozwoli dopracować formy, szlifować elementy walki z cieniem czy pracować nad prawidłową pracą nóg.

Czy można nauczyć się Wing Tsun Kung fu z książek, płyt DVD lub filmów instruktażowych na YouTube?

Tylko trening u wykwalifikowanego instruktora systematycznie pracującego na swoimi umiejętnościami może Ci zapewnić dobre techniki Wing Tsun Kung fu. Podczas seminariów oraz obozów Wing Tsun Kung fu możesz pogłębiać swoją wiedzę u jeszcze bardziej zaawansowanych mistrzów. Wiedza z książek jest dobrym uzupełnieniem pozwalającym uporządkować wiedzę uzyskaną na treningu, ale nie może być jedynym jej źródłem. Natomiast nie radzimy korzystać z filmów instruktażowych z płyt DVD czy YouTube. Każdy szanujący się mistrz sztuki walki przekazuje wiedzę swojemu uczniowi bezpośrednio – na treningu grupowym lub prywatnym.

Dlaczego Wing Tsun Kung fu jest używany w szkoleniu służb mundurowych: wojska, policji, straży miejskiej, straży granicznej oraz jednostek specjalnych?

W Wing Tsun Kung fu nie stosujemy sportowych rozwiązań, ale niebezpieczne techniki służące do obrony siebie oraz osób potrzebujących. Dlatego są one często wykorzystywane w szkoleniach służb mundurowych, m.in. w Chinach, na Węgrzech, Litwie, Łotwie oraz u nas, w Polsce. Program nauczania dla służb mundurowych został oparty na najbardziej zaawansowanych technikach pochodzących, m.in. z mistrzowskiej formy Biu Jee, form drewnianego manekina oraz mieczy motylkowych. Opracowali je Si-Jo Leung Ting i Si-Kung Maday Norbert. Głównym instruktorem odpowiedzialnym za takie szkolenia jest Si-Fu Gabor Szél (8. stopień mistrzowski).

sztuka walki szkolenie kung fu wojsko policja

Si-Fu Gabor Szél (8. stopień mistrzowski) jest instruktorem odpowiedzialnym za szkolenie służb mundurowych

Czy Wing Tsun Kung fu to sztuka czy sport walki?

Wing Tsun Kung fu to sztuka walki z ponad 300-letnią tradycją. W Wing Tsun Kung fu nie stosujemy sportowych rozwiązań, ale niebezpieczne techniki służące do obrony siebie oraz osób potrzebujących. Nie organizujemy również zawodów, podczas których można sprawdzić swoje umiejętności. Powód jest prosty – byłyby zbyt niebezpieczne dla uczestników.

Czy Wing Tsun Kung fu to również filozofia życia i postępowania?

Wing Tsun Kung fu jest nie tylko walką, ale również sztuką. Kryje się za nią głębokie podłoże filozoficzne, które zostało zbudowane na bazie buddyzmu, taoizmu i konfucjanizmu. Uczeń, który spędził już trochę czasu na sali treningowej dostrzega, że nie uczy się tylko technik samoobrony. Pomiędzy technikami są wskazówki pozwalające przezwyciężać trudności dnia codziennego. Uczy się cierpliwości, dyscypliny, uczciwości oraz szacunku. Samo przyjście na trening jest już pierwszym krokiem do tego, aby pokonać pierwszą słabość – lenistwo. Są uczniowie, którzy dojeżdżają na trening 100-200 km i cieszą się, że mogą trenować Wing Tsun. Zdążają się jednak tacy, którzy mają problem, żeby pokonać 2 km drogi.

 

CZYTAJ WIĘCEJ

>>> Jak zapisać się na pierwsze zajęcia? Tu znajdziesz odpowiedź

>>> Dowiedz się więcej o szkole działającej na warszawskim Bemowie

>>> Zobacz ważniejsze wydarzenia z życia szkoły na zdjęciach

ZAPISZ SIĘ NA ZAJĘCIA

ZAJĘCIA PROWADZI
kung fu wing tsun bemowo bielany warszawa Si-Mei Aleksandra Karp (5. stopień mistrzowski IWTA, E.E.W.T.O.)
DZIEJE WING TSUN
kung fu historia wing tsun warszawa bemowo ip man Historia Wing Tsun od pięciu mistrzów z klasztoru Shaolin po Wielkiego Mistrza Yip Mana i jego uczniów
SZKOLIMY SŁUŻBY MUNDUROWE
kung fu wojsko policja wing tsun warszawa Istnieje specjalny program treningowy skierowany do żołnierzy, jednostek i skutecznych technik samoobrony pracowników straży miejskiej i służb ochrony pogranicza
SZTUKA WALKI DLA KOBIET
kung fu dla kobiet sztuki walki wing tsun W Wing Tsun Kung Fu siła przeciwnika jest wykorzystywana przeciwko niemu samemu
NALEŻYMY DO
kung fu sztuki walki wing tsun warszawa stowarzyszenie