Wing Tsun Kung fu w filmach

Co łączy Bruce’a Lee, Jackiego Chana i Roberta Downey Jr? Odpowiedź jest prosta: Wing Tsun Kung Fu. I to nie tylko na planie filmowym, ale także prywatnie.

Robert Downey Jr intensywnie trenuje Wing Tsun. Często opowiada o tym stylu walki w wywiadach. Kto wie, może to właśnie za jego sprawą reżyser Guy Richie zdecydował się pokazać kilka chwytów właśnie z tej sztuki walki w swojej adaptacji przygód Sherlocka Holmesa z 2009 r.? Dokładnie chodzi o scenę, w której dzielny detektyw zastosował umiejętności Wing Tsun i pokonał boksera przewyższającego go masą i wzrostem. Znając anatomię, mógł celować w najsłabsze miejsca ciała przeciwnika, omijając muskuły. Ta scena dobrze oddaje to, co istotne w koncepcji Wing Tsun Kung fu. Wynika z niej, że użycie siły przeciwko sile nie ma sensu. Przeciwnika najłatwiej można pokonać, atakując go w najsłabszych, najbardziej wrażliwych miejscach.

Fragment filmu „Sherlock Holmes”

Oczywiście, siła w Wing Tsun Kung fu także ma znaczenie. Sijo Leung Ting zawsze podkreśla, że dobre Wing Tsun to przede wszystkim mocne uderzenie. Jest to jednak uderzenie specyficzne – nie mocny cios charakterystyczny dla boksu, ale wykorzystujące tzw. „energię z łokcia”. Ważnym założeniem stylu są także „uderzenia łańcuchowe” – czyli wychodzące jedno po drugim w słabe miejsca ciała przeciwnika. Nie ma tu samotnych uderzeń.

Kolejnym elementem jest jednocalowe uderzenie. Można je podpatrzeć w filmie Quentina Tarantino „Kill Bill”, w wykonaniu Umy Thurman. Grana przez nią wojowniczka wypracowuje je, uderzając w drewnianą deskę z odległości jednej pięści. W rzeczywistości, uczniowie uczą się go na worku treningowym lub ochraniaczu. To nie jest łatwe uderzenie, więc na efekty trzeba trochę poczekać.

Fragment filmu „Kill Bill”

Dobre Wing Tsun opiera się także na refleksie. Jednak nie mówimy tu o wzrokowej szybkości postrzegania i reakcji. W tym stylu walki liczy się tzw. refleks czucia. Osoby, które go wypracowały, w bliskim kontakcie z przeciwnikiem doskonale wiedzą, w którą stronę zmierza jego uderzenie, i potrafią na nie szybko zareagować. Uczniowie rozwijają tę umiejętność podczas ćwiczeń chi-sau, co oznacza „lepkie ręce”. Mistrzowie wykonują je z zasłoniętymi oczami. Jak to ćwiczenie wygląda w praktyce można zobaczyć w filmie „Bangkok Dengerous” w wykonaniu Nicolasa Cage’a.

Fragment filmu „Bankok Dengerous”

Ćwiczenia na drewnianym manekinie to jeszcze wyższy poziom rozwoju umiejętności Wing Tsun. Pozwalają one na wypracowanie sprężystej siły, która z kolei wypływa na moc, dynamikę i precyzję uderzenia.

W filmowej biografii wielkiego mistrza pt. „Ip Man” – odtwórca głównej roli Donnie Yen trenuje na drewnianym manekinie. Dzięki tym ćwiczeniom był w stanie pokonać ukazanych w filmie o wiele większych od niego karatekę i boksera.

Fragment filmu „Ip Man 2″

Mówisz Bruce Lee, myślisz kung fu. Ten mistrz i filmowa legenda również miał w swoim życiu do czynienia z Wing Tsun Kung Fu. Był uczniem samego mistrza Yip Mana i przekazane przez niego techniki trenował aż do śmierci. W słynnym „Wejściu smoka” można zobaczyć wymienione już „jednocalowe uderzenie”.

Fragment filmu „Wejście smoka”

Trzeba przyznać, że Wing Tsun Kung Fu nie jest specjalnie widowiskowe (nietypowe ułożenie rąk, wąskie ruchy, dziwna pozycja), mimo to pojawiło się w wielu filmach. Niewątpliwie wpływ na to miała z skuteczność tej sztuki walki, jej dynamika i filozofia.

CZYTAJ WIĘCEJ

>>> Historia Wing Tsun Kung fu to gotowy scenariusz na kilkadziesiąt filmów. Poznaj ją

>>> Chcesz być jak Bruce Lee lub jak Uma Thurman? Zapisz się na pierwsze zajęcia!

>>> Zobacz galerię zdjęć z ważnych wydarzeń z życia naszej szkoły

ZAPISZ SIĘ NA ZAJĘCIA

ZAJĘCIA PROWADZI
kung fu wing tsun bemowo bielany warszawa Si-Mei Aleksandra Karp (5. stopień mistrzowski IWTA, E.E.W.T.O.)
DZIEJE WING TSUN
kung fu historia wing tsun warszawa bemowo ip man Historia Wing Tsun od pięciu mistrzów z klasztoru Shaolin po Wielkiego Mistrza Yip Mana i jego uczniów
SZKOLIMY SŁUŻBY MUNDUROWE
kung fu wojsko policja wing tsun warszawa Istnieje specjalny program treningowy skierowany do żołnierzy, jednostek i skutecznych technik samoobrony pracowników straży miejskiej i służb ochrony pogranicza
SZTUKA WALKI DLA KOBIET
kung fu dla kobiet sztuki walki wing tsun W Wing Tsun Kung Fu siła przeciwnika jest wykorzystywana przeciwko niemu samemu
NALEŻYMY DO
kung fu sztuki walki wing tsun warszawa stowarzyszenie